duminică, 2 ianuarie 2011

Am fost izbit de zidul urii voastre
M-ati aruncat in viata, in trup de muritor.
M-ati izgonit din propria cetate,
Ingreunat de lut si-ncetosat de nor...

Mi-ati construit si corpul din ruina
Si-ati aruncat in spate-o soarta sumbra
M-ati pus in flacara fara lumina
Si mi-ati rapit si trupul fara umbra...

Si m-ati lasat sa puterzesc in groapa
Si nu mi-ati dat macar din soare-un strop
Am ars in iad, dar n-ati aruncat apa
Mi-ati aruncat in schimb moarte si foc...

Dar iat-acum Stapanul pierde Tronul
Si sluga prigonita iar ajunge Sus,
N-o sa mai fiu eu robul si voi Domnul...
Voi veti ajunge unde-am fost eu pus...

Si iarasi ma ridic asupra voastra
Urcati la moarte, ca un decazut!
Va va fii lutul si tarana casa
Si-o sa va fie voua umbra fara trup!

Niciun comentariu: